لامپ‌های LED
09 جولای

کاهش مصرف انرژی

با جایگزینی لامپ‌های LED، به جای لامپ های هالوژنی حدود ۴۵۰ مگاوات کاهش توان پیک در شبکه سراسری کشور به وقوع خواهد پیوست. زمان بازگشت سرمایه درصورت جایگزینی لامپ هالوژن با لامپ LED در هر کدام از این بخش‌ها به ترتیب معادل ۲ سال، کمتر از۱٫۵ سال و کمتر از یک سال خواهد بود.

به گزارش ایسنا، برای استفاده از منابع نوری دارای فناوری‌های نوین و اهمیت صرفه‌جویی انرژی و کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از بخش تولید انرژی الکتریکی و نظر به مصرف سهم بالایی از انرژی الکتریکی کشور در تأمین روشنایی و حساسیت این موضوع به علت همزمانی بخش اعظم آن با پیک مصرف، راهکار جایگزینی لامپ‌های LED، به جای لامپ های هالوژن را که می‌‌تواند تأثیر قابل ملاحظه‌ای در بهره‌ وری انرژی در بخش روشنایی داشته باشد، مطرح می‌شود.

مطالعات انجام شده

بر اساس مطالعات انجام گرفته توسط سازمان بهره‌وری انرژی ایران، حدود دو میلیون شعله لامپ هالوژن با توان ۵۰ وات در بخش خانگی، یک میلیون شعله در بخش عمومی و هفت میلیون شعله در بخش تجاری کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که درصورت جایگزینی با لامپ‌های LED با توان ۵ وات و ایجاد نور نسبتاً مشابه، حدود ۴۵۰ مگاوات کاهش توان پیک در شبکه سراسری کشور بوقوع خواهد پیوست.

همچنین با درنظر گرفتن ساعات کارکرد سیستم روشنایی در شبانه روز برای بخش‌های مسکونی، عمومی و تجاری به ترتیب به میزان پنج، ده و دوازده ساعت و انجام محاسبات بر اساس قیمت برق پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، زمان بازگشت سرمایه درصورت جایگزینی لامپ هالوژن با لامپ LED در هر کدام از این بخش‌ها به ترتیب معادل ۲ سال، کمتر از۱٫۵ سال و کمتر از یک سال خواهد بود.

به گزازش ایسنا به نقل از سابا، با توجه به اینکه لامپ‌های هالوژن از انواع لامپ‌های رشته‌ای بوده و بدلیل اتلاف بخش قابل توجهی از انرژی مصرفی آنها به صورت انرژی حرارتی، دارای بهره نوری بسیار کمی هستند، لذا جایگزینی لامپ‌های LED استاندارد با ظاهر مشابه و بهره نوری بسیار بالاتر بجای این منابع نوری کم بهره، از نظر فنی و اقتصادی کاملاً به صرفه است.

علاوه بر آن، این لامپ‌ها دارای قابلیت‌هایی نظیر تنظیم شدت روشنایی (دایمینگ)، پرتاب نور به نقطه هدف، طول عمر زیاد، قابلیت کلیدزنی متعدد و … بوده و لذا بهره‌برداری از لامپ‌های LED استاندارد در انواع مصارف و به شکل منابع نوری مختلف، بویژه در مکان‌هایی نظیر ساختمان‌های تجاری و اصناف و نیز سالن‌های کنفرانس دانشگاهی و … که در ساعات زیادی از شبانه روز نیاز به روشنایی مصنوعی داشته و سهم قابل ملاحظه‌ای از مصرف لامپ‌های هالوژن در کشور را به خود اختصاص داده‌اند، توصیه می‌شود.

دیدگاه ها(05)

 1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  نظافت منزل آوریل 16, 2019
 2. سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت
  به این خوبی سپاسگزارم

  LINK_ClTY آوریل 22, 2019
 3. اقا خیلی وبسایتتون عالیه

  denako می 1, 2019
 4. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  idealprinting.ir اکتبر 17, 2019
 5. مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

  خرید بک لینک مارس 13, 2020

دیدگاه بگذارید